AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2020-06-26 18:26:51 1 temmuzda yasaklanıyor 2020-06-26 00:02:55 Sağlık doğal mineralli su açılıyor 2020-06-25 14:22:44 Çubuk belediyesi hayvan pazarında denetimleri arttırdı 2020-06-25 14:01:57 Hız aşımına emsal karar;mahkeme cezayı iptal etti 2020-06-25 13:42:02 Büyükşehir belediyesi çubuk hayvan pazarında maske dağıttı 2020-06-24 16:34:02 Hayvan pazarında tedbirler 2020-06-18 15:56:00 Çubuk sanayi bölgesi gizli kahramanı selahattin kalaycı 2020-06-17 17:19:57 Yunus kılıç; tarım arazisine kurulan hobi bahçeleri yıkılacak

Ankara büyükşehirden 200 binişlik kart adaletsizliği

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN8LIĞI
25 Ekim 2019 Cuma 12:02:35

     BÜYÜKŞEHİRDEN 200 BİNİŞLİK KART ADALETSİZLİĞİ

 

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın öğrencilere müjde olarak verdiği 60 TL karşılığında 200 binişlik aylık abonman öğrenci kartı dağıtımına başlandığı ilk günde patladı.

 Vatandaşlar uygulanan çifte standartın ADALETSİZLİK olduğunu belirterek haklı olarak tepkilerini dile getirdiler.

 Büyükşehir belediye başkanı Yavaş yaptığı açıklamalarında Türkiye’deki en ekonomik abonman kartlarından biri olarak gösterilen ve Ankara’da ilk kez kullanılacak “Aylık Abonman İndirimli Kart” uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu sistemine kayıtlı olan 27 yaş ve altı öğrenciler yararlanabilecek.

  Aylık Abonman ANKARAKARTI’na bakiye yüklemede olduğu gibi aynı anda aylık 60 TL karşılığında 200 binişlik (biniş birim adedi 0,30 kuruş) abonman kontör hakkı yüklenecek. Mevcut İndirimli Öğrenci ANKARAKART’ı olanlar bu kartı aynı zamanda aylık abonman öğrenci kartı olarak da kullanılabilecek. Sistem önceliği 200 binişlik aylık abonman öğrenci kartına verecek. 200 binişlik kullanım hakkının bitmesi halinde mevcut indirimli öğrenci ANKARAKART ya da aylık abonman ANKARAKART devreye girecek. Bundan da 250 bin öğrencinin yararlanacağını vatandaşa televizyon kanallarında anlattı.

   Yapılacak olan bu uygulama anlatımlara göre güzel bir proje, öğrenciler ve veliler tarafından takdirle karşılandı.

  Bir ay geçerli olacak olan bu kartın yüklemelerinin de 20 Ekimde başlayacağı duyuruldu.

     Haliyle, 20 Ekimde satış gişelerinde büyük izdihamlar yaşandı. Öğrenciler ve velileri saatlerce kuyruklarda bekleyerek kartlarını almaya çalıştı. İşin vehameti   kartlar alındıktan sonra ortaya çıktı. Ankaralı öğrencilere diye lanse edilmesine rağmen  Çubuk, Kalecik, Akyurt Elmadağ, Bala gibi kırsal kesimlerde yaşayan öğrencilerin aldıkları kartlarla Ego otobüslerine binmek için gelen öğrenciler esas şoku burada yaşadılar.

 Dur, siz binemezsiniz.

ÇUBUK  için geçerli değil,

AKYURT için geçerli değil,

KALECİK için geçerli değil,

ELMADAĞ için geçerli değil

Velhasıl kırsalda oturuyorsan sana geçerli değil.

Nereye geçerli,

ÇANKAYA’da          oturacaksın,

YENİMAHALLE’de oturacaksın,

KEÇİÖREN’de          oturacaksın

ÇAYYOLU’       nda, MAMAK’ta oturacaksın kırsal olmayacaksın bu karttan yararlanacaksın.

Almaya geldi mi metropol ilçe ,vermeye geldi mi  taşra…

Ankara büyükşehir’in sınırları kanunla belirlenmiş.24 ilçenin hepsi aynı statüye sahip ilçeler olarak belirlenmiş. İller bankasından aktarılan gelirler aynı, hizmete gelince  biri merkez ,diğeri taşra.

Ankara Büyükşehir belediyesinin yaptığı bu uygulama haksız adaletsiz ve eşitlik ilkesine aykırı bir uygulama olduğu gibi  öğrenciler arasında çifte standart bir uygulamadır.

20 Ekimde  satılmaya başlanan indirimli kartların satıldığı bilet gişelerinde bu indirimli kartlar  taşra ilçeleri için geçerli değildir gibi uyarı yazılarının bulunmaması ve burada yaşayan öğrencilere de  geçersiz olduğu halde satılması Ankara büyükşehir belediyesinin vurdumduymazlığıdır.   Taşra ilçelerinde geçersiz olan kartlarını iade etmek isteyen vatandaşlara iade taleplerinin reddedilmesine ise anlam vermek mümkün değil.

Devlet Çubuk’ta ve diğer  ilçelerde  yurtlar yaparak öğrencileri bu yurtlara yerleştirdi. Bu yurtlarda kalan öğrencilerde bu kartlardan faydalanamıyor.

Suçları devletin bu öğrencileri bu yurtlara yerleştirmesi mi?

Öğrencilere geçersiz kartlar satılıyor, hem de parası iade edilmiyor.

Bu konuyu görüşmek ve daha detaylı bir bilgi alarak vatandaşı bilgilendirmek için aradığımız Ego Genel Müdür yardımcısı Fatih Eryılmaz’ın ise telefona dahi çıkmayıp özel kalem aracılığı ile sizi yarım saat sonra arayacak denilmesine rağmen hala aramamasına ise anlam vermek mümkün değil.

  Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş’ın gecenin 24.00’ünde vatandaşı arayıp sorarak derdini dinlerken ,bir bürokratının böyle önemli bir konuda telefona dahi çıkmaması atanan bürokratların liyakatını ve vatandaşa verdiği değeri açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

   Mansur Yavaş’ın hizmetlerinin engellenmesi mi isteniyor?

 Bu proje yapılırken alt yapısının tam olarak oluşturulmadığı açıkça ortada.   Proje anlatılırken tüm ilçeler Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olmasına rağmen , bu projelerinin kendilerince kırsal tabir ettikleri ilçeler için geçerli olmadığını belirtmeleri gerekirdi ki;

Öğrenciler ve veliler saatlerce kuyrukta beklemez, boşu boşuna parasını vermezdi.

 Satılan  kullandırılmayan abonman kartlarının parası ne olacak?

Öğrencilere iade edilecek mi?

Öğrenciler ve velilerden tepkiler artıyor.  Abonman kartını alan ve bundan faydalanamayan öğrenciler psikolojik yıkıntıya uğrarken birçok öğrenci velisinin çocuklarına verdikleri 60.00TLyi vererek morallerini düzeltme yoluna gittiklerini belirttiler.

  Öğrenci velileri tarafından Ankara Büyükşehir Belediye  Başkanı Mansur Yavaş’ın bu adaletsizliği çözmesi talep edilmektedir. Çifte standart uygulaması ortadan kaldırılmalıdır.

   Biz Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu haksızlığı gidereceğine inanıyoruz.

.

FATİH ERYILMAZ’A AÇIK MEKTUP

Sayın Fatih kardeşim. Yaşça sizden büyük olduğum için kardeşim diye hitap ediyorum.

18 yıldır Çubuk’ta  iyi veya kötü gazetecilik yapıyorum. İşimiz hiçbir zaman bağcıyı dövmek olmadı, gayemiz üzüm yemek.

Seçimlerde basın olarak tarafsız olması gerekirken geçen dönemlerdeki uygulamalardan memnun olmadığımız , Mansur Yavaş’ın doğruluğuna dürüstlüğüne inandığımız için taraf olduk. Üç ay işimizi gücümüzü , seçim zamanı elde edebileceğimiz kazançlarımızı bir kenara bıraktık Madden ve manen bir değişiklik olsun istek ve arzusu ile Mansur Yavaş’ın tarafı olduk.

 Kapı, kapı dolaşarak bröşürünü dağıttık, anlattık.  Gece gündüz demedik hiçbir makam, mevki talebimiz bir beklentimiz olmadan çalıştık. PKK’lı olduk,illet olduk, zillet olduk, sinemize çektik. 

Vatandaş sorunlarını halletmek için önce veya sonra basın olarak bize geliyor. Bizimde gayemiz  bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğu için bu sorunun yetkilileri olarak size danışma lüzumu duyduk. Doğru bilgi alalım vatandaşı doğru bilgilendirmek için telefonla sizi aradık.

Özel kaleminizin görüşmesi sonrası yarım saat sonra arayacağınız bilgisini verdi.  Ne hazindir ki aradan bir gün geçmesine rağmen aranmadık.  Bizim ulaşamadığımız büyükşehirin bürokratlarına halkın ulaşmasının mümkün olmadığını anlamış olduk. 

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 650  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Ankara büyükşehirden 200 binişlik kart adaletsizliği / 2019-10-25 12:02:35
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 1
Bugün toplam         : 535
Toplam ziyaretçi     : 6512851

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş