AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2020-06-26 18:26:51 1 temmuzda yasaklanıyor 2020-06-26 00:02:55 Sağlık doğal mineralli su açılıyor 2020-06-25 14:22:44 Çubuk belediyesi hayvan pazarında denetimleri arttırdı 2020-06-25 14:01:57 Hız aşımına emsal karar;mahkeme cezayı iptal etti 2020-06-25 13:42:02 Büyükşehir belediyesi çubuk hayvan pazarında maske dağıttı 2020-06-24 16:34:02 Hayvan pazarında tedbirler 2020-06-18 15:56:00 Çubuk sanayi bölgesi gizli kahramanı selahattin kalaycı 2020-06-17 17:19:57 Yunus kılıç; tarım arazisine kurulan hobi bahçeleri yıkılacak

Recep öz;yandaş partiliye rant

MHP ÇUBUK BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
05 Ağustos 2015 Çarşamba 22:43:01

 RECEP ÖZ;  YANDAŞ PARTİLİYE  RANT

Eski AKP’li ve mevcut AKP’li meclis üyelerine ait olduğu iddia edilen arsaların park alanı iptal edilerek ana yola sıfır cepheli hale getirilerek parkın arka cepheye atılması ortalığı karıştırdı.

Muhalefet partili meclis üyelerinin ret oylarına karşılık,AKP’li meclis üyelerinin olumlu oy kullanması birçok şaibeleri de yanında getirdi.

 

 

Salı günü yapılanÇubuk Belediye Meclisi 2. oturumunda Dumlupınar Mahallesinde yapılacak imar planı görüşüldü.

İmar komisyon raporu MHP'li Meclis Üyeleri Recep Öz ve İhsan Mutlu yapılan değişikliğe ret oyu verdi.

Köşe başında  Cadde üzerindeki  park alanını Konut ve Ticari Alana çevirdiler.  

Belediye meclisinde Park olarak ayrılmış alan ,Konut  ve ticari alan olarak belirlendi.

 

Bu konu üzerine MHP  Meclis üyesi Recep Öz  bir açıklama yaptı.

Recep Öz " Ağustos ayı meclis gündemine imar komisyonu tarafından hazırlanıp meclise gelen ve mecliste bizim red oy vermemize rağmen oy çokluğu ile karara bağlanan ilçemiz Dumlupınar mahallesi 155 ada 37 parseldeki plan değişikli kafalarda soru işareti bıraktı.

Yerleşim bölgelerinde fiziki, doğal, tarihi ve kültürel değerleri korumak geliştirmek ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek, yaşam kalitesi yüksek, sağlıklı ve güvenli yaşama alanları oluşturmak amacı ile imar planları hazırlanmaktadır.

Söz konusu planlar, başta 3194 sayılı İmar Kanunu ve Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği olmak üzere planların yapılmasına dair usul ve esasları belirleyen ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Mevcut planların ihtiyaca cevap veremediği, teknik aksaklıkların yaşandığı kamu yararının söz konusu olduğu durumlarda ise onaylı imar planları üzerinde değişiklikler yapılmaktadır

İlçemiz 155 ada 37 parsel müştereklerinin 17.06.2015 tarihli dilekçeleri doğrultusunda, söz konusu parselin güneyinde yer alan ve 25 m. genişliğindeki yola cepheli şerit halindeki park kullanımlı alanların kuzeye kaydırılması 25 m. genişliğindeki yola cephesi olan kısmın ise konut ticaret alanı alanına dönüştürülmesi;” uygun bulunmuştur .denilerek gündeme getirilen ve oy çokluğu ile kabul edilen bu karar ne kadar etiktir.

 

Bu plan değişikliği yapılırken Kamu yararı amaçlı mı yapılmış yoksa yandaş partiliye rant amaçlımı yapıldı .Yandaşa rant amaçlı yapıldığı aşikar ortadadır.

Öyle ki 3194 sayılı imar kanunu ve mekansal planlar yönetmeliği 26. Maddesinde

(1) İmar planı değişikliği; plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmayacak nitelikte, kamu yararı amaçlı, teknik ve nesnel gerekçelere dayanılarak yapılır.

Kanunda da açık olmasına rağmen yapılan plan değişikliğinin tamamen kamu yararı değil yandaşa rant amaçlı yapılmıştır öyle ki yapılan değişiklikte vatandaşın arsaları cadde kenarında olan park alanı ile yer değiştirilmiştir.

Yer değiştirilmesi neticesinde vatandaşın arka tarafta kalan arsaları caddeye cephe olmuş vasfıda konut ticari alana dönüşmüştür. Yapılan bu değişiklikte arsa sahipleri büyük kazanç elde etmiştir.

Öyle ki 3194 sayılı imar kanunu ve mekansal planlar yönetmeliği 26. Maddesinde

3) İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik altyapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılmaz.

Bu maddede açıkça belirtilmiştir zorunluluk olmadıkça yapılamaz Çubuk belediyesinin burdaki zorunluluğu partilisine RANT elde etmek midir?

Alınan bu karar da bahsi gecen arsaların hissedarlarının önceki dönem AKP meclis üyesi olan Ömer Tiftikçi ve şu an Belediye meclis üyesi olan olan Ali Tiftikçi’nin olması nın ne kadar etkisi vardır?

Acaba arsaların hissedarları meclis üyesi ve partililerin den olmasa idi yine aynı karar verilerek arsalar arka taraftan alınarak caddeye cephe haline getirilir miydi? yoksa komisyon tarafından direk ret mi edilirdi ?

Görünen o ki burada yapılan değişiklik tamamen kamuya değil yandaşa partiliye yapılan bir kazançtır.

Ben alınan bu kararı kamuoyunun ve Çubuk halkının takdirine bırakıyorum ."dedi

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 2503  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Recep öz;yandaş partiliye rant / 2015-08-05 22:43:01
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 4
Bugün toplam         : 381
Toplam ziyaretçi     : 6540845

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş